Past Award Recipients

Past Award Recipients

2016

Individual Category Awards:
Uwe Ashemeier

Educator Category Award:
Jeff Imrie

Educational Facility Category Award:
Rochester Arc + Flame Center

Veteran Category Award:
James Daniels

Small Business Category Award:
Flange Wizard

Large Business Category Award:
Jeffboat

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
Indiana Section, Section 027

Media Category Award:
Frank Witsil - "Women Who Weld: Male-Dominate Skill Aims for Parity"

 

2015

Individual Category Awards:
Jason North - Alma, MI

Educator Category Award:
Dr. Warren Donworth - Austin, TX

Veteran Category Award:
Lyle Palm - San Diego, CA

Educational Facility Category Award:
Workshops for Warriors - San Diego, CA

Small Business Category Award:
Lynch Enterprises LLC - Durango, CO

Large Business Category Award:
Bechtel Corporation - San Francisco, CA

Distributor Category Award:
Purity Cylinder Gases - Grand Rapids, MI

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
Los Angeles-Inland Empire Section, Section 8 - Los Angeles, CA

Media Category Award:
Jamie Duffy - Fort Wayne, IN

Exceptional Category:
Mike Rowe

 

2014 (Image of Welding Awards)

Individual Category Awards:
Austin W. Gordy - Houston, TX

Educator Category Award:
Kevin Carter - Petersburg, IN

Educational Facility Category Award:
Lynnes Welding Training - Fargo, ND

Small Business Category Award:
Tri Tool Inc. - Rancho Cordova, CA

Large Business Category Award:
CB&I - Plainfield, IL

Distributor Category Award:
AWISCO - Maspeth, NY

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
Milwaukee - Milwaukee, WI

 

2013 (Image of Welding Awards)

Individual Category Awards:
Dennis A. Wright, Olathe, KS

Educator Category Award:
Nanette Samanich, Las Vegas, NV

Educational Facility Category Award:
Canadian Centre for Welding and Joining - University of Alberta, Canada

Small Business Category Award:
Bay State Industrial Welding & Fabrication, Inc., Hudson, NH

Large Business Category Award:
SME Steel, West Valley City, UT

Distributor Category Award:
Cee Kay Supply, Inc., St. Louis, MO

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
Ivy Tech Community College Student Chapter, Anderson, IN

 

2012 (Image of Welding Awards)

Individual Category Awards:
Tony Anderson

Educator Category Award:
Juan Martinez

Educational Facility Category Award:
New Horizons Regional Education Center, VA

Small Business Category Award:
Training Modernization Group, Inc., VA

Large Business Category Award:
ESAB Welding & Cutting Products

Distributor Category Award:
BOC Canada

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
Philadelpha, AWS Section #1

 

2011 (Image of Welding Awards)

Individual Category Awards:
Bennie D. Flynn, Solberry, IN

Educator Category Award:
Roderick McDonald, Aberdeen, WA

Educational Facility Category Award:
Perry Technical Institute, Yakima, WA

Small Business Category Award:
Nelson Stud Welding, Elyria, OH

Large Business Category Award:
Hunter Engineering Company, Durant, MS

Distributor (Welding Products) Category Award:
Oxarc Inc., Spokane, WA

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
Black Hills Student Chapter

 

2010 (Image of Welding Awards)

Individual Category Awards:
Robert L. Richwine, Chesterfield, IN

Educator Category Award:
James Lee Brantley, Miami, FL

Educational Facility Category Award:
Gadsden State Community College, Gadsden, AL

Small Business Category Award:
Colmac Coil Manufacturing, Inc., Collville, WA

Large Business Category Award:
PSEG Fossil, Newark, NJ

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
North Central Florida Section

 

2009 (Image of Welding Awards)

Individual Category Awards:
Jennifer McCall, Carlsbad, CA

Educator Category Award:
Jeff Smith, Pryor, OK

Educational Facility Category Award:
Metropolitan Community College (MCC), Omaha, NE

Large Business Category Award:
Burtek, Inc., Chesterfield, MI

Distributor (Welding Products) Category Award:
WESCO, Prichard, AL

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
Indiana Chapter

 

2008 (Image of Welding Awards)

Individual Category Awards:
Barbara Henon, Lisa Legohn, Clyde Shetler, Ray Wilsdorf, James Owens, Richard Bryant

Educator Category Award:
Jim Goetz, Roy Lanier, Lisa Legohn, James Owens, James Burnett, Ralph Young

Educational Facility Category Award:
Bucks County Technical High School, We-Mo-Co Welding,
Odessa College Welding Training Center, Indian Hills Community College,
Pima Community College

Small Business Category Award:
The Advanced Science and Automation Corporation Westfield Steel Co.

Large Business Category Award:
A&B Process Systems

Distributor (Welding Products) Category Award:
Rywal-RHC Ltd.

Distinguished Service Award:
Uwe Aschemeier

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
Tulsa Section, Western Carolina

 

2007 (Image of Welding Awards)

Individual Category Awards:
Carl Occhialini

Educator Category Award:
Robert Sandelier
Camden County Technical School
Cumberland Vocational School

Educational Facility Category Award:
Sheet Metal Workers Local #33
Apprenticeship & Training Program
Cleveland, Ohio

Small Business Category Award:
Greiner Industries, Inc.

Large Business Category Award:
Bucyrus International, Inc.

Distributor (Welding Products) Category Award:
Sutton-Garten Company

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
AWS Houston Section

 

2006 (Image of Welding Awards)

Individual Category Awards:
Christopher Coble

Educator Category Award:
Leland Vetter at Eastern Wyoming College

Educational Facility Category Award:
PipeFitters’ Local Union 597
Training Center, Mokena, Illinois
accepted by Michael Hamilton

Large Business Category Award:
Hobart Institute of Welding Technology
accepted by Ron Scott

Distributor (Welding Products) Category Award:
Indiana Oxygen Company
accepted by Jim Ford

Section (AWS Local Chapter) Category Award:
AWS Indiana Section
accepted by Bob Richwine

Excellence in Welding Awards

Excellence in Welding Awards Video
Read More >