AWS Sections - District 20


Colorado  •  Idaho / Montana  •  New Mexico  •  Southern Colorado  •  Utah  •  Wyoming

District 20 Student Chapters and Faculty Advisors

BACK TO SECTION LISTINGS

COLORADO SECTION 039

WEBSITE

www.awssection.org/colorado/
CHAIR Alan Barber
JATC - Carpenters Millwrights Appr.
4290 Holly Street
Denver, CO 80216
P: (303) 903-9448
E: afbarbercwi@gmail.com
1ST VICE CHAIR
Robert Teuscher
Ajax Industries
658 Kalamath
Denver, CO 80204
P: (303) 893-3602
E: teuscherbob@gmail.com
2ND VICE CHAIR Steve Unrein
High Plains Gas & Supply
3035 S. Umatilla St.
Englewood, CO 80603
P: (720) 810-9595
E: sunrein@hpweldingsup.com
SECRETARY Steve Unrein
High Plains Gas & Supply
3035 S. Umatilla St.
Englewood, CO 80603
P: (720) 810-9595
E: sunrein@hpweldingsup.com
TREASURER Tom Kienbaum
Warren Tech
13300 West 2nd Pl.
Lakewood, CO 80228
P: (303) 982-8562
E: tkienbau@jeffco.k12.co.us
CERTIFICATION CHAIR Galen Altman
Murphy Company
3790 Wheeling
Denver, CO 80011
P: (303) 576-3893
E: galtman@murphy-den.com
DATE UPDATED 7-2-14
IDAHO / MONTANA
SECTION 185

WEBSITE

www.awssection.org/idahomontana/
CHAIR Paul Tremblay
346 S. Holmes Ave.
Idaho Falls, ID 83402
P: (208) 520-9137
E: ramoo43@yahoo.com
1ST VICE CHAIR R. Bruce Madigan
Montana Tech
1300 W. Park St.
Butte, MT 59701
P: (406) 496-4576
E: bmadigan@mtech.edu
SECRETARY Nancy Carlson
274 E. 24th St.
Idaho Falls, ID 83404
P: (208) 523-9128
E: nancymcarlson@q.com
TREASURER Art Watkins
3233 North 55th West
Idaho Falls, ID 83401
P: (208) 525-8751
E: ajwat3233@q.com
DATE UPDATED 8-23-14
NEW MEXICO SECTION 075

WEBSITE

www.awssection.org/newmexico/



CHAIR


Pat Bauman
Los Alamos National Laboratory
5620 Modesto Ave NE Ste
Albuquerque, NM 87113
P: (505) 828-2315
E: psbauman@lanl.gov



1ST VICE CHAIR
Gerald Henderson
505 CWI, LLC
4700 Lincoln Rd. NE
Albuquerque, NM 87109
P: (505) 342-1000
E: geraldhen505@gmail.com


2ND VICE CHAIR
Mathew Q. Johnson
Los Alamos National Laboratory
Los Alamos, NM 87454
E: mattq@lanl.gov


SECRETARY
Danny MacCallum
Sandia National Laboratory
Dept. 01831
MS0889
PO Box 5800
Albuquerque, NM 87185
P: (505) 844-7840
E: domacca@sandia.gov


TREASURER
Kelly Bingham
Los Alamos National Laboratory
PO Box 1663, Mail Stop A147
Los Alamos, NM 87545
P: (505) 665-6042
E: kellyb@lanl.gov
DATE UPDATED 7-2-14
SOUTHERN COLORADO SECTION 146

WEBSITE

www.awssection.org/scolorado/
CHAIR Sean Miller
1543 Cedar St.
Pueblo, CO 81024
P: (719) 240-6163
E: miller@icmpueblo.com
SECRETARY Leoncio Gill
25020 Camden Pl.
Pueblo, CO 81006
P: (719) 240-0127
E: gil@icmpueblo.com
TREASURER David Wolfel
2520 Hollywood Dr.
Pueblo, CO 81005
P: (719) 641-5934
E: david.wolfel@gmail.com
DATE UPDATED 7-9-14
UTAH SECTION 059

WEBSITE

www.awssection.org/utah/
CHAIR Gordon Reynolds
Mountainland Applied Technology College
Orem, UT 84058
P: (801) 836-7137
E: greynolds@mlatc.edu

1ST VICE CHAIR
Casey Giacoletto
Shaw Naptec
210 East 700 South
Clearfield, UT 84015
P: (801) 918-5311
E: c_giacoletto@yahoo.com
SECRETARY Allan Davis
Sinclair Oil Corporation
550 East South Temple
Salt Lake City, UT 84102
P: (801) 875-5383
E: allanedavis@msn.com
TREASURER Robert Udy
Salt Lake Community College
4600 S. Redwood Rd.
Salt Lake City, UT 84123
P: (801) 725-0749
E: robert.udy@slcc.edu
DATE UPDATED 6-27-14
WYOMING SECTION 192

WEBSITE

www.awssection.org/wyoming/
CHAIR Troy Miller
Gillette College
300 W Sinclair
Gillette, WY 82718
P: (307) 257-1464
E: tmiller@sheridan.edu
1ST VICE CHAIR Nick D. Hefner
Cloud Peak Energy
505 Gillette Ave.
PO Box 3009
Gillette, WY 82716
P: (307) 687-6000
E: nick.hefner@cldpk.com
2ND VICE CHAIR Russell Rux
Campbell County High School
1000 Camel Drive
Gillette, WY 82716
P: (307) 682-7247
E: rrux@ccsd.k12.wy.us
SECRETARY Travis S. Berry
Northern Wyoming Community College
300 W Sinclair
Gillette, WY 82718
P: (307) 682-3914
TREASURER Russell Rux
Campbell County High School
1000 Camel Drive
Gillette, WY 82716
P: (307) 660-3769
E: rrux@ccsd.k12.wy.us
DATE UPDATED 6-27-14
AWS STUDENT CHAPTERS AND FACULTY ADVISORS DISTRICT 20

BYU - Idaho
Clay Rasmussen
BYU - Idaho
Austin 166
4991 W. 5000 N.
Rexburg, ID 83440
(208) 496-7649


Central New Mexico Community College

New Mexico Section
Kay Hamby
Applied Technologies
Central New Mexico Community College
525 Buena Vista Dr. SE
Albuquerque, NM 87106
(505) 280-2054
Colorado School of Mines

Colorado Section
Dr. Stephen Liu
Colorado School of Mines
Golden, CO 80401
(303) 273-3000 x 3796

Helena High School

                 Idaho/Montana Section
Cindy Galbavy
Helena High School
1300 Billings Ave.
Helena, MY 59601
(406) 324-2200
Montana Tech

Idaho/Montana Section
Bruce Madigan
Montana Tech of the Univ of MT
S & E Building
Rm 307
1300 W. Park St.
Butte, MT 59704
(406) 496-4576
Northeast Wyoming Welding Assoc.
Gillette Campus

Wyoming Section
Troy Miller
Northeast Wyoming
Welding Assoc.
Welding Technology &
MSHA Training
720 W. 8th St.
Gillette, WY 82714
(307) 686-8006

Sheridan College

Wyoming Section
Carl Schiner
Sheridan College
3059 Coffeen Ave.
Sheridan, WY  82801
(307) 674-6446
Weber State University

Utah Section
Mark Baugh
Weber State University
1802 University Club Dr.
Ogden, UT 84408-1802
(435) 770-0966
Back To The Top
Revision Date: 7-30-14