American Welding Society - Awards Programs

2013 AWARD WINNERS

Comfort A. Adams Lecture Award
   Dr. John N. DuPont

Adams Memorial Membership Award
   Robert W. Warke

Howard E. Adkins Memorial Instructor
Membership Award

   Greg Siepert

Kenneth L. Brown Memorial Safety and
Health Award

   No presentation in 2013.

Robert J. Conkling Memorial Award
First Place – High School
   Blackstone Valley RVTHS
   Upton, Massachusetts

First Place-Post Secondary
   Cuesta Community College
   San Luis Obispo, California

A. F. Davis Silver Medal Award
Machine Design
   Dr. Yangyan Fan
   Dr. Chunli L. Yang
   Dr. Sanbao Lin
   Dr. Chenglei Fan
   Wenge Liu

Maintenance & Surfacing
   YeFei Zhou
   Dr. Y. L. Yang
   Dr. D. Li
   J. Yang
   Y. W. Jiang
   Dr.X. J. Ren
   Dr. Q. X. Yang

Structure Design
   David J. Radakovic
   Muralidhar Tumuluru

Distinguished Welder Award
   George F. Bane
   Anthony Sanchez

Dalton E. Hamilton Memorial CWI of the Year Award
   No presentation in 2013.

W. H. Hobart Memorial Award
   Dr. Xiangrong R. Li
   Zeng Shao
   Dr. YuMing Zhang

Honorary Membership Award
   Michael Bileca
   Orlando Alonso, Jr.

International Meritorious Certificate Award
   Nigel Scotchmer

William Irrgang Memorial Award
   Patricio Mendez

Charles H. Jennings Memorial Award
   Weijie Zhang
   Dr. YuMing Zhang

James F. Lincoln Gold Medal Award
   No presentation in 2013.

McKay-Helm Award
   Dr. Emel Taban
   Alfred Dhooge
   Dr. Erdinc Kaluc
   Eddy Deleu

Professor Koichi Masubuchi Award
   Dr. Peter Mayr

Samuel Wylie Miller Memorial Medal Award
   Phillip I. Temple

National Meritorious Award
   Joseph R. Crisci
   Stephen V. Houston

Robert L. Peaslee Memorial Brazing Award
   Dr. Weiping Liu
   Paul Bachorik
   Dr. Ning-Cheng Lee

Plummer Memorial Education Lecture Award
   Dr. W. Richard Polanin

Private Sector Instructor Membership Award
   No presentation in 2013.

Robotic and Automatic Arc Welding Award
   Christopher T. Anderson

Warren F. Savage Memorial Award
   Dr. Xin Yue
   Dr. John C. Lippold
   Dr. Boian T. Alexandrov
   Dr. Suresh S. Babu

William Spraragen Memorial Award
   Dr. Mazar Atabaki

R. D. Thomas Memorial Award
   Teresa Melfi

Elihu Thomson Resistance Welding Award
   Roger B. Hirsch

George E. Willis Award
   Duane Miller


For information regarding the AWS National
Awards Program, contact:

Wendy Sue Reeve
Senior Manager
Award Programs and Administrative Support
wreeve@aws.org
8669 NW 36 Street, Suite 130, Miami, Fl 33166
1-800-443-9353 x 293, email