Past Award Winners 2014

Past Award Winners 2014

  • Comfort A. Adams Lecture Award
       Dr. John Goldak
  • Adams Memorial Membership Award
       Dr. Patricio F. Mendez
  • Howard E. Adkins Memorial Instructor
    Membership Award

       Dr. W. Richard Polanin
  • Kenneth L. Brown Memorial Safety and
    Health Award

       Luca Costa
  • Robert J. Conkling Memorial Award
    First Place – High School
       San Luis Obispo High School
       San Luis Obispo, California
  • First Place-Post Secondary
       North Central Kansas Technical College
       Beloit, Kansas
  • A. F. Davis Silver Medal Award
    Machine Design
       Dr. Jun Xiao
       Dr. Guangjun Zhang
       Lin Wu
       Dr. Shujun Chen
       Dr. Yuming Zhang
    Maintenance & Surfacing
       Uwe W. Aschmeir
       Kevin Peters
    Structure Design
       No presentation in 2014
  • Distinguished Welder Award
       William 'Jody' Collier
       Andrew Duffield
       David Elsloo
       D. Shad Glidewell
       David Kincaid
       DeCall Thomas
  • William Spraragen Memorial Award
       Eun Joon Chun
       Baba Hayato
       Koji Terashima
       Dr. Kazuyoshi Saida
       Kazutoshi Nishimoto
  • Dalton E. Hamilton Memorial CWI of the Year Award
       No presentation in 2014
  • W. H. Hobart Memorial Award
       Dr. Bishal Silwal
       Dr. Leijun Li
       Dr. Andrew Deceuster
       B. Griffiths
  • Honorary Membership Award
       Mary Vermeer Andringa
       Edward G. Yevick
  • International Meritorious Certificate Award
       Dr. Fernando Martinez Diez
  • William Irrgang Memorial Award
       Dr. Peng-Sheng Wei
  • Charles H. Jennings Memorial Award
       Dustin C. Wagner
       Dr. Youngki Yang
       Dr. Sindo Kou
  • James F. Lincoln Gold Medal Award
       Dr. Jose E. Ramirez
  • McKay-Helm Award
       Dr. John N. DuPont
       Dr. Andrew Stockdale
       Anthony Caizza
       Antonio Esposito
  • Professor Koichi Masubuchi Award
       Dr. Frederick F. Noecker II
  • Samuel Wylie Miller Memorial Medal Award
      Dr. Jack H. Devletian
  • National Meritorious Award
       Stanley L. Raymond
  • Robert L. Peaslee Memorial Brazing Award
       Dr. Ali M. Nasiri
       Dr. David C. Weckman
       Dr. Y. (Norman) Zhou
  • Plummer Memorial Education Lecture Award
       Leland Vetter
  • Private Sector Instructor Membership Award
       No presentation in 2014
  • Robotic and Automatic Arc Welding Award
       No presentation in 2014
  • Warren F. Savage Memorial Award
       Dr. Jeremy L. Caron
       Dr. Sudarsanam Suresh Babu
       Dr. John C. Lippold
  • R. D. Thomas Memorial Award
       Dr. John C. Lippold
  • Elihu Thomson Resistance Welding Award
       Dr. Jerry E. Gould
  • George E. Willis Award
       Mike Bernasek

For information regarding the AWS National Awards Program, contact:

Chelsea Lewis
Program Manager, Board & Executive Director Services
8669 NW 36 Street, Suite 130, Miami, Fl 33166
1-800-443-9353 x 293, Email: clewis@aws.org