District 19

District 19

District 19, Director
District 19 Director

Shawn McDaniel
Welding Instructor
Beg Bend Community College
8266 Teal Rd NE
Moses Lake, WA 98837
P: (509) 793-5182
E: weldershawn@gmail.com

 

Alaska  •  Alberta  •  British Columbia  •  Inland Empire  •  Portland
Puget Sound Olympic  •  Spokane  •  Willamette Valley

District 19 Student Chapters and Faculty Advisors

BACK TO SECTION LISTINGS

 
ALASKASECTION 125
WEBSITEhttp://www.awssection.org/alaska/
 
FACEBOOKwww.facebook.com/awsalaska
 
CHAIRDennis Long
9411 Aphrodite
Anchorage, AK 99515
E: dennis.long@acsalaska.net
 
1ST VICE CHAIRJason Lenoir
Northern Industrial Training, LLC
1740 N. Terrilou Court
Palmer, AK 99654
P: (907) 357-6400
E: jason.lenoir@nitalaska.com
 
TREASURERCreighton Moore
PO BOX 337
Sutton, AK 99674
E: creighton@mtaonline.net
 
SECTION LIBRARYAlaska AWS Section 125
2440 Tasha Drive
Anchorage, AK 99502
Librarian: Bob McCauly
 
ALBERTASECTION 216
WEBSITEhttp://sections.aws.org/alberta/
 
FACEBOOKwww.facebook.com/AWSAlberta
 
CHAIRWanda Griesheimer
Aecon Industrial - Western Division
12141-58 St
Edmonton, AB T5W3X5
Canada
E: wgriesheimer@aecon.com
P: 780-416-5700 Ext. 5951
 

1ST VICE CHAIR
Connie Williams
Canadian Centre for Welding and Joining
12141-58 St
Edmonton, AB T6G2V4
Canada
P: 780-868-7947
E: cwilliam@ualberta.ca
 

2ND VICE CHAIR
Darryl Fischer
NAIT Main Campus, Office A287
11762-106 Street
Edmonton, AB
T5G 2R1
Canada
P: (780) 378-1052
E: darrylf@nait.ca
 


SECRETARY
Richard Witzke
Catapult Design Services Ltd.
#25 Prestige Point NW
Edmonton, AB
T6M 2T3
Canada
P: (780) 904-9507
E: wizster@telus.net
 
TREASURERDale Lesik
ATCO Pipelines
7210 - 42 St. NW
Edmonton, AB
T6B 3H1
Canada
P: (780) 420-5482
E: dale.lesik@atco.com
 
SECTION LIBRARYAWS Alberta Reference
NAIT Main Campus, Office A287
11762-106 Street
Edmonton, AB
T5G 2R1
Canada
Librarian: Darryl Fischer
P: (780) 378-1052
 
BRITISH COLUMBIASECTION 218
WEBSITEhttp://www.awsbcsection.com
 
FACEBOOKCLICK HERE
 
CHAIRSteve Prost
PO Box 88528
RPO Newton
Surrey V3W0X1 British Columbia
Canada
P: (604) 591-9721
E: 88blue1500@gmail.com
 
1ST VICE CHAIRBob Olsen
Barry-Hamel Equipment
2601 Shuswap Ave
Coguitlam, BC
V3K5Z9
Canada
P: (604) 945-9313
E: bob@barry-hamel.ca
 
2ND VICE CHAIRColin Stewart
Stewart Welding Consulting
6053 48A Ave
Delta, BC
V4K1Y7
Canada
P:
E: colin@stewartweldconsulting.com
 

SECRETARY
Tracey Chen
Cascadia Sport System Inc.
3012C Murray Street
Port Moody, BC
V3H1X2
Canada
P: (604) 719-5213
E: tcc5213@gmail.com
 
TREASURERBrenda Moe
Canada
P: (778) 288-6337
E: bmoe772@telus.net
 
SECTION LIBRARYKwantlen Polytechnic Univ. Library
5500-180th Street
Surrey, BC
V3S4K5
Canada
Librarian: Al Sumal
P: (604) 5992103
 
INLAND EMPIRESECTION 156

WEBSITE

www.awssection.org/inlandempire/
 

FACEBOOK

CLICK HERE
 
CHAIRJared Tennant
Bechtel National
2435 Stevens Center Place
Richland, WA 99354
P: (509) 371-4691
E: jtennant@bechtel.com
 
1ST VICE CHAIRDavid Koch
Bechtel National
2435 Stevens Center Place
Richland, WA 99354
P: (509) 947-0940
E: DAKOCH1@BECHTEL.COM
 
2ND VICE CHAIRRon Silver
Oxarc
716 S. Oregon Ave
Pasco, WA 99302
P: (509) 547-2494
E: rsilver@oxarc.com
 
SECRETARYJorge Cabello
Bechtel National
2435 Stevens Center Place
Richland, WA 99354
P: (509) 371-5305
E: jacabell@bechtel.com
 
TREASURERGary Ellis
Energy Northwest
PO Box 968
Richland, WA 99354
P: (509) 377-4604
E: gellis@energy-northwest.com
 
SECTION LIBRARYBig Bend Community College
7662 Chan
Moses Lake, WA 98837
Librarian: Tim Fuhrman
P: (509) 793-2350
 
PORTLANDSECTION 052

WEBSITE

www.awssection.org/portland/
 

FACEBOOK

CLICK HERE
 


CHAIR
Boyce Towell
11667 SW Teal Blvd
Apt #G
Beaverton, OR 97007
E: boyce.towell@gmail.com
 


1ST VICE CHAIR
Simeon Holthouse
911 9th Street
Oregon City, OR 97045
P: (503) 680-1680
E: lawelatla13@gmail.com
 


2ND VICE CHAIR
Gabriel Medina
58961 Parkwood Drive
St Helens, OR 97051
P: (505) 303-0917
E: Gabriel.Medina@gbrs.com
 


SECRETARY
Marcia Savar
11667 SW Teal Blvd Apt G
Beaverton, OR 97007
P: (609) 932-8555
E: marciasavar@gmail.com
 
TREASURERKessa Williams
P: (503) 740-0759
E: Kessarae@hotmail.com

 
SECTION LIBRARYAWS @ Portland Community College
17705 NW Springsville Road
Portland, OR 97045
Librarian: David Williams / Scott Judy
P: (503) 341-3435
 
PUGET SOUND OLYMPICSECTION 041

WEBSITE

www.awssection.org/pugetsoundolympic/
 

FACEBOOK

www.facebook.com/AWSPugetSound
 
CHAIRDavid Edwards
T. Bailey, Inc.
12241 Bartholomew, Rd.
Anacortes, WA 98221
P: (360) 661-1373
E: dedwards@tbailey.com
 
1ST VICE CHAIRKen Johnson
Vigor Shipyards
1801 16th Ave
Seattle, WA 98134
P: (206) 355-9223
E: kenj40@yahoo.com
 
2ND VICE CHAIRDaniel McKee
Duwamish Marine
7100 1st Ave S.
P:(206) 434-1604
E: ubiquitous.dan@gmail.com
 
SECRETARYJoseph Stokes
12728 52nd Dr NE
Marysville, WA 98271
P: (206) 516-9521
E: joseph.stokes@airgas.com
 
TREASURERArthur Schnitzer
Airgas
4401 Airport Way S.
Seattle, WA 98409
P: (360) 801-8192
E: arthur.schnitzer@airgas.com
 
SECTION LIBRARYBates Tech College. S. Campus Library
2201 S. 78th St.
Tacoma, WA 98409
Librarian: Jim Behee
 
SPOKANESECTION 167

WEBSITE

www.awssection.org/spokane/
 

FACEBOOK

CLICK HERE
 
CHAIRPhil Zammit
4615 E. Frederick Ave.
Spokane, WA 99217
P: (509) 487-3358
E: phil.z@comcast.net
 


1ST VICE CHAIR
Jared Satterlund
Satterlund Testing & Inspection
710 E 10th Ave
Post Falls, ID 83854
P: (208) 210-3133
E: jaredsatterlund@gmail.com
 


2ND VICE CHAIR
Art Sabiston
2309 W. Rockwell Ave.
Spokane, WA 99205
P: (509) 324-2857
E: absabiston@aol.com
 
SECRETARYTy Little
Oxarc, Inc.
4112 E. Center Rd. #43
Mead, WA 99021
P: (509) 535-7794
E: tlittle@oxarc.com
 
TREASURERRandy Polito
Diversified Diver Specialties
4444 W. Industrial Loop
Coeur D'Alene, ID 83815
P: (208) 660-2819
E: ppolito@msn.com
 
CERTIFICATION CHAIRJeff Stankiewicz
Autotec Energy Products
3568 W. Industrial Loop
Coeur D'Alene, ID 83815
P: (208) 771-5224
E: jeffrey.stankiewicz.com
 
SECTION LIBRARYBrooklyn Iron Works
2401 E. Brooklyn
Spokane, WA 99217
P: (509) 468-2310 x 138
Librarian: Rich Irving
 
WILLAMETTE VALLEYSECTION 141

WEBSITE

www.awssection.org/willamette/
 

FACEBOOK

CLICK HERE
 
CHAIRTodd Tunison
Tunison and Associates LLC
PO Box 1508
Philomath, OR 97370
P: (360) 303-3109
E: toddtunison@peak.org
 
1ST VICE CHAIRFred Stuewe
PO Box 966
Philomath, OR 97370
P: (541) 609-0001
E: eandfstuewe@peak.org
 
SECRETARYEdward J. Reister
32800 Hwy 99 E
Tangent, OR 97389
E: ereister@greenberry.com
 
TREASUREREdward J. Reister
32800 Hwy 99 E
Tangent, OR 97389
E: ereister@greenberry.com
 
SECTION LIBRARYLinn Benton Community College
Albany, OR 97322
 
AWS DISTRICT 19AWS STUDENT CHAPTERS AND FACULTY ADVISORS
 
Bellingham Technical College
 
Puget Sound Section
Matthew Hancock
Welding Department
Bellingham Technical College
3028 Lindbergh Ave.
Bellingham, WA 98225-1599
(360) 752-8770
 
Big Bend Community College
 
Spokane Section
Shawn McDaniel
Big Bend Community College
7662 Chanute Street NE
Moses Lake, WA 98837-3299
(509) 793-2222
 

Boilermakers 104 Student Chapter
 
Puget Sound Section
Chad Ross
Boilremakers Apprenticeship &
Training Center
6770 E. Marginal Way S. B-122
Seattle, WA 98108
(206) 412-5332
 

Clark College
 
Portland Section
Patrick Gonzales
1933 Vancouver Way
Vancouver, WA 98663
(360) 992-2353
 

Everett Community College

                   Puget Sound Section
Robert White
Everett Community College
2000 Tower St.
Everett, WA 98201
(425) 388-9100
 

Lower Columbia College

                 Portland Section
Allan Evald & Randy Byrum
Lower Columbia College
1600 Maple St.
Longview, WA 98632
(360) 442-2958
 

Renton Technical College
 
Puget Sound Section
Rick Geist
Renton Technical College
3000 NE Fourth St.
Renton, WA 98056
(425) 235-2483
 
Skagit Valley College
 
Puget Sound Section
Mary Kuelbelbeck
Skagit Valley College
2405 East College Way
Mt. Vernon WA 98273
(206) 293-0418
 


Spokane Skills Center
 
Spokane Section
Andrew Syder
Spokane Skills Center
4141 N. Regal Str.
Spokane, WA 99207
(509) 354-7470
 


Stanwood High School
 
Puget Sound Section
Darryl Main
Stanwood High School
Ag. Mechanics Club
7400 272nd NW
Stanwood, WA 98292
(360) 631-9890
 


University of Alberta
 
Alberta Section
Prof. Patricio Mendez
University of Alberta
Chemical & Materials Engineering
7th Floof - ECERF Building
9107 - 116 Street
Edmonton, AB T6G 2V4
Canada
(780) 248-1587
 


Walla Walla Community College
 
Inland Empire Section
Mike Haggard
Walla Walla Community College
500 Tausick Way
Walla Walla, WA
P: (509) 527-4219
 


West Seattle Student Chapter
 
Puget Sound Section
Ken Johnson
South Seattle Community College
6000 16th Ave. SW
Seattle, WA 98106
P: (206) 764-5300
 
Back To The Top

AWS Member Network

AWS Member Network

Read More >